Bordo bereli nasıl olunur ? Özel kuvvetlerin şartları nelerdir ?

Bordo bereliler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde barındırdığı en gözde personellerdir. Özel kuvvetleri değerli kılan ise gönüllülük esasına dayalı olmasıdır. Özel kuvvetler kıtalardan ve sınıf okullarından personel alımı yapar. Diğer detaylarıyla bordo bereli nasıl olunur ? Yazımızın devamında…

Her Türk gencinin en büyük hayalidir TSK bünyesinde bordo bereli olarak görev yapmak. Çünkü en seçkin en özel onlardır. Bordo bereli olmakta öyle kolay değildir. 3 senelik bir eğitimin ardından hak kazanırlar, bordo bereyi.

Bordo bereli nasıl olunur ? Şartlar nedir ?

Bordo bereli alımları her sene ÖKK tarafından TSK bünyesindeki personellerden yapılır. Yani Özel Kuvvetlere girebilmek için TSK da Subay, Astsubay veya uzman erbaş olarak görev yapmak gerekiyor. Ne kadar gönüllülük esasına dayansa da dışardan alım yapılmıyor.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Personel alımına dair tarih, alım şartları ve diğer detaylar TSK internet sitesinden yayınlanıyor. Buradan başvuru yapabilir olumlu olması durumunda sınava tabi tutulursunuz. Eğer bağlı olduğunuz birliğe alım haberi gelirse, bölük komutanı ile irtibata geçerek başvuruda bulunabilirsiniz. Son olarak Özel kuvvetler komutanlığı personel alımlarını en çok Komando birliklerinden sağlamaktadır.

Peki bordo bereliler ne iş yapar ?

Bir bordo bereliyi kolay kolay sahalarda göremeyiz. Çünkü onlar adı üstünde özel birliktir. Dağlarda terörist peşinde koşmazlar, her çatışmaya her operasyona girmezler. Jandarmanın piyadenin komandonun vazifesini üstlenmezler. Onlar özel görevlerde yurt dışında dost birliklerin, yurt içinde komando birliklerinin eğitiminde yer alırlar. Yani anlayacağınız bir topu hava savunmasında kullanamayacağımız gibi bir bordo bereliyide teröristle çatışmada kullanamayız.

Bordo bereliler ismini nereden almıştır ?

1992 yılında tugay seviyesinde kurulan bu birlik doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığına bağlı olarak görev yaparlar.1992 senesinde “Mavi Bereli” komandoların yanına Kaşif Kozinoğlu tarafından Bordo Bereli özel birlikleri olarak kurulmuştur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Admin

Selamlar sizler için bloğumda faydalı yazılar paylaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol