Uzman Erbaş Alımı 2020 – Alım Şartları Neler ?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde askeri ihtiyaçların karşılanması adına her sene düzenli olarak binlerce askeri personel alımı yapılmaktadır. Binlerce genci yakından ilgilendiren başvuru ilanları belirlenen aylar içerisinde kamuoyuna duyurulmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı 2019 yılı içerisinde Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinde görev yapabilecek olan uzman erbaş alımlarını tamamladıktan sonra gözler 2020 yılında yapılacak olan alımlara çevrildi.Aşağıdaki linkten (resimden) başvurunuzu yapabilir güncel personel temin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Askeri personel alımında duyuruların daha iyi şekilde takip edilmesi adına içişleri bakanlığı tarafından organize edilen Personel Temin Başkanlığı internet adresi üzerinden alım başvuruları yayınlanmaktadır. Henüz 2020 yılında alımların hangi tarihlerde yapılacağı hakkında net bilgiler bulunmuyor. Fakat tahminimizce 2019 yılında yapılan alım tarihlerine yakın süreçlerde başvuruların açılacağını düşünüyoruz. Uzman erbaş alımı 2020 yazımızın detayları…

Uzman Erbaş Alımı 2020 Yılında Ne Zaman Yapılacak?

MSB, uzman erbaş alımlarıyla ilgili henüz başvuru ilanını yayınlamadı. Son zamanlarda orduda yapılan değişiklikler nedeniyle oluşan açıkların kapatılması adına da yoğun süreçler yaşanıyor. 2020 yılında yapılacak olan personel alımında Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaç duymuş olduğu uzman erbaş statüsü, bulundurmuş olduğu açıkları giderilmesi bekleniyor. 2019 yılında en çok Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş alımları sağlandı. Kısa süre içerisinde yapılan başvurularda sözlü ve fiziki sınavları geçen adaylar asil olmak üzere eğitim alanlarına çağrıldılar.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TSK’da görev yapmak isteyen adayların başvuru kılavuzunda belirtilmekte olan şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Uzman erbaş başvuru şartları nelerdir? Kimler uzman olamaz? Gibi sorularda sık olarak gençler tarafından soruluyor. Gelin bu soruların cevaplarına hep birlikte göz atalım.

Uzman Erbaş Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Ön başvuru sonuçlarınızın kabul edilip, mülakatlara çağrılmanız için açıklama bölümünde bulunan genel şartları yerine getirmeniz gerekiyor.
  • Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşımak ve erkek olmak,
  • Uzman erbaş olmak isteyenler en az ilköğretim belgesine, uzman çavuşlar ise lise ve dengi okullarda mezun olmaları,
  • Askerlik görevini henüz yerine getirmemiş olanların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bundan dolayı da başvuruda bulunmak isteyen kişiler askerlik görevlerini yapıyor olmak veya askerlik hizmetini tamamlamış olmaları lazım. Askerlik hizmetleri devam eden adayların bağlı oldukları kuvvet komutanlıklarından “Uzman Erbaş Olur” kararı bulundurması,
  • Askerlik vazifelerini yapan adaylar için başvuru tarihinin ilk gününden itibaren terhisin üzerinden 5 yıldan fazla sürenin geçmemiş olması,
  • Nüfus cüzdanlarında yer alan doğum tarihlerinde 01 ocak tarihi itibarıyla 27 yaşını doldurmamış olmaları,
  • Daha önce bulundukları askeri okullarla ilişkileri kesilmemiş olmak,
  • Türk silahlı kuvvetlerinde önceleri Astsubay, Subay, Uzman erbaş veya Uzman çavuş görevini yapmamış olmak,
  • Hiçbir şekilde Terör örgütlerine eylem işbirliği içerisinde bulunmamaları, örgütlere yardım etme gibi durumları söz konusu olmamaları,
  • Askerlik görevini yaparken askerliğe elverişli değildir olarak terhis edilmemiş olması başvuru kılavuzlarında genel şartlar arasında bulunuyor. Belirttiğimiz kuralları taşımayan adaylar ne yazık ki ön başvuruda elenerek Uzman erbaş veya uzman çavuş olmaları mümkün olmayacaktır.

Sınava girmeden önce boy kilo endeksinizi hesapladınız mı ? Hemen aşağıdaki linke tıklayarak boy kilo tablosunu inceleyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Admin

Selamlar sizler için bloğumda faydalı yazılar paylaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol