Uzman Onbaşı Nedir Ne İş Yapar ?

Uzman Onbaşılar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevlerini icra eden birim kuvvetleri arasında yerini almaktadırlar. Ordu genelinde çok sayıda rastlanan uzman onbaşılar genel olarak eğitim verilen alaylarda ve komando branşında bulunmaktadırlar. Eğitim yerlerinde, askerlik görevini yapmak için gelen yeni asker adaylarına askerlik hakkında bilgi ve eğitim hakkında bilgiler sağlıyorlar. Uzman onbaşı nedir ne iş yapar yazımızın devamında…

Komando Uzman Onbaşılar, doğu görevlerinde yüksek tehlike bulunduran görevlerde yer almaktadırlar. Özellikle de güney doğu bölgelerinde etkin görevler icra eden uzman onbaşılar ordu hiyerarşi düzeninde erbaş statüsünde yer alır. Uzman onbaşılar da diğer rütbede bulunan askeri personeller gibi bulundukları kuvvet komutanlığında görev sorumlulukları değişiklikler gösterebiliyor.

Uzman Onbaşı Sorumlulukları

• Subay ve Astsubaylar ile Erler statüsünde bulunan personellerin ilişkilerini düzenlemek,
• Görev dahilinde verilmiş olan muharebe sorumluluklarını yapmak,
• Nişan veya sürücü olmak,
• Düşman birliklerin uçak, füze ve hava araçlarında müdahalelerde bulunmak,
• Kuvvetler arası iletişimi sağlamak,
• Alay komutanlıklarında nöbet yerlerini düzenlemek yerleşke güvenliklerini sağlamak,
• Askeri araç bakım ve onarım hizmetlerinde yer alma gibi görevlerde yer almaktadırlar.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Uzman Onbaşı Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan Uzman Onbaşılara bir çok yerde rastlamaktayız. Son zamanlarda birçok alım yapılmasından ötürü olarak kuvvet komutanlıklarında en çok uzman Onbaşı görevlerini icra etmektedirler. Okul eğitimlerine göre bölümlendirilen askeri rütbeler uzman onbaşılarda lise ve dengi okullarda mezun olma şartını istemektedir. Görev başında bulunan uzman onbaşılar 5300-5.600 TL arasında ücret almaktadırlar. Bulundukları coğrafi şartlarına göre maaş alma durumları değişiklik gösterebiliyor. Örneğin güney doğu ve doğu bölgelerinde görev yapan askeri personeller batı durumuna göre daha fazla maaş almaktadırlar.

Gençlerin en çokta merak ettiği sorular arasında bulunan uzman onbaşı rütbe astlık durumu da şu şekildedir; Subay, Astsubay, Uzman Çavuş, Sözleşmeli Çavuş, Çavuş, Uzman Onbaşı, Sözleşmeli Onbaşı  ve onbaşı olarak devam ediyor. Durumu izah etmek gerekirse de uzman onbaşı TSK bünyesinde erbaş hiyerarşi düzeninde yer almaktadır. Peki siz bu rütbe düzenine ne diyorsunuz yorum yapabilirsiniz.

Uzman Onbaşı Nedir – Rütbesi Nasıldır ?

Uzman Onbaşı, rütbesini taşımakta olan Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri devlet tarafından belirlenen askerlik yönetmenliğinde Subay, Astsubay Çavuşlar gibi beylik tabancaları devlet tarafından karşılanmaktadır. Görev yılından itibaren verilen silahlar aynı şekilde görev harici durumlarda alınan kuruma tekrardan iade edilmesi gerekiyor. Sivil hayatta yanlarında taşıdıkları askeri kimlik kartları sayesinde de beylik silahı görünmeyecek şekilde yanlarında taşıyabilirler.

Uzman onbaşı rütbesi
Uzman onbaşı rütbesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinde aralıksız olarak 10 yıl görev yapan Uzman Onbaşılar diğer kuvvet komutanlıklarında bulunan Astsubay, Subay ve Uzman Çavuşlar gibi emeklilik şartlarından yararlanabilir. Aynı şekilde belirtilen koşulları yerine getirmeleri halinde devlet tarafından silah taşıma ruhsatı verilmektedir. Askeri alanda tek çizgi ve içerisinde Ayyıldız hilal bulunduran rütbeye sahiptirler. Uzman onbaşı olmak isteyen adaylar askerlik görevlerini yerine getirirken onbaşı konumunda olmaları gerekiyor. İleriki süreçlerde yapılan uzman çavuşluğa geçiş sınavlarını kazanan onbaşılar çift çizgi rütbesini almaya hak kazanıyorlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Admin

Selamlar sizler için bloğumda faydalı yazılar paylaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol