Yoklama kaçağı cezası ne kadardır – Asker kaçağı affı 2020 ?

20 yaşına erişmiş olan bütün T.C vatandaşı erkekler vatani borç olan askerlik görevini yerine getirmekle mükelleftir. Bu süreç içerisinde okul okumayan veya sistemin belirtmiş olduğu mazerete sahip olmayan vatandaşlar askerlik şubelerine gidip, askerlik işlemlerini yapmaları zorunludur. Aksi halde sistem tarafından otomatik olarak yoklama kaçağı görülür. Yoklama kaçağı durumuna nasıl düşülür? Askerlik yoklaması 20 yaşına gelmiş olan bireyin sağlık, yaş ve eğitim durumunun askerlik yapmasına uygun olup olmadığını inceleyen süreçtir. Sorumluluk sahibi olan bireylerin bu süreç içerisinde askerlik şubeleri üzerinden yoklamalarını yaptırmamaları dahilinde yoklama kaçağı konumuna geleceklerdir. Asker kaçağı kişiler polis veya jandarmanın yapmış olduğu güvenlik amaçlı aramalarda tespit edilmesi halinde idari cezaya tabi tutulmaktadırlar. Yoklama kaçağı cezası ve diğer ayrıntılar yazımızın devamında…

Yoklama Kaçağı Cezası Ne Kadar?

2018 yılında geçerli olan kanunlara göre yoklama kaçağı kişilerin ne kadarlık süre içerinde geciktiği ve kişinin ekipler tarafından getirilme durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre kendi isteğiyle gelen kişiler 4 ay yoklama kaçağı ceza bedeli olarak 296 TL ödeme yapmak zorundadır. Aynı şekilde 1 yıl içerisinde askerlik şubelerine herhangi bir başvuruda bulunmadan yoklama kaçağı halinde gezen kişiler de 890 TL idari para cezası ödeme zorunluluğu taşımaktadır. Yoklama kaçağı ve ceza bedelini öğrenmek isteyen kişiler, internet üzerinde hizmet vermekte olan E-devlet uygulamasına kendi T.C numarası üzerinden giriş yaparak öğrenebilir. Yoklama kaçağı cezası olduğunu gördüğünüz halinde vergi dairesi binalarına giderek üstünden fazla zaman geçmemesi durumunda yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan yapılandırmalarla ödemeniz 4 taksite de bölündürülerek tarafınızdan istenilir.

Yoklama Cezası Ödenmezse Ne Olur?

T.C devleti tarafından kesilen para cezaları hukuken vergi dairesi başkanlığına ödenmesi şartı bulunmaktadır. Yoklama kaçağı olmanız halinde tarafınıza kesin olacak şekilde belirtilen cezaları ödememeniz halinde gerekli hukuksal işlemler başlatılmaktadır. Borçlarınızın sisteme yansımasıyla kayıtlı olan ev adresinize vergi dairesi başkanlığından bildirge gönderilmektedir. Bütün bunları dikkate almamanız halinde devlet tarafından haciz konulma aşaması gerçekleşir. Yani bütün hayatınız boyunca mevduat banka hesaplarınız sistem tarafından takip edilecektir. Olası para transferleri esnasında gerekli görünen ödemeler faizleriyle birlikte hesaplarınızdan kesilmektedir. Aynı şekilde adınıza tapulanmış arsa, ev özel mülk gibi alanlarınıza da haciz işlemleri başlatılabilir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yoklama Kaçağı ve Bakaya Kalanların Cezaları Af Edilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti bütün vergi alanlarında vatandaşlarına gerekli olan genişletmeleri yapmaktadır. Yoklama kaçağı durumunda bulunan bireyler için taksit seçenekleri bulunuyor. Fakat söz konusu af durumu henüz gündeme gelmiş değil. Vergi cezalarınızı yakından takip etmek içinde T.C kimlik numaranızla E-devlete giriş yapmanız yeterli olacaktır. Arama kısmına Asal yoklama kaçağı durumunu sorgulatmak veya farklı kurumlarda bulunan idari işlemleri kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Vergi borçlarınızın bulunması halinde sizlere en yakın vergi dairesi şubenize gitmeniz ve durumda en iyi şekilde nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Admin

Selamlar sizler için bloğumda faydalı yazılar paylaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol